Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Lučatín
ObecLučatín

11.5.- 13.5.2018 cyklotúra Piešťany

Poznávanie okolia Piešťan
Plánovaná viacdňová cykloturistika sa uskutočnila za účasti 15 osôb z čoho 12 členov KST Lučatín. Túto akciu sme si naplánovali ešte v máji 2017 keď sme sa vrátili z Pienin. Začali sme 11. mája 2018 v popoludňajších hodinách, kedy sme vyrazili z Lučatína na troch autách aj s nákladom 15 bicyklov s cieľom Kukučínova ul. – budova pošty kde sme mali objednané ubytovanie v centre mesta Piešťan.
Prvý deň po honosných raňajkách (švédske stoly), ktoré pripravovali každé ráno naše turistky, zatiaľ čo chlapi turisti pripravili bicykle, sme vyrazili z Piešťan do Čachtíc. Po krátkom blúdení, sme nakoniec našli správny výjazd z mesta a cez obce Veľké Orvište – Ostrov – Očkov sme sa dostali k prvej našej zastávke – Pohrebisko s náčelníckou mohylou. Národná kultúrna pamiatka Očkovská mohyla je jedinečným miestom, kde sa stretáva história rôznych časových období. Samotná mohyla náčelníka velatickej kultúry pochádza z mladšej doby bronzovej okolo rokov 1250-1000 p.n.l. Do stredoveku patrí opevnený hrad kuruckého generála Ladislava Očkaja, z ktorého dodnes zostala zachovaná tzv. Krvavá krčma. Svoj názov dostala podľa povesti, ktorá opisuje, že do neho viac ľudí vošlo ako vyšlo von. Po krátkom občerstvení sme opäť nasadli na našich tátošov a pokračovali sme do obce PODOLIE, ktorá je známa parkom miniatúr. V expozícii pod holých nebom je v súčasnosti umiestnených 68 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rozhľadní a rodných domov. Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, zhotoveniu každého predchádzalo spracovanie výkresovej dokumentácie, rozpracovanie jednotlivých komponentov a následné osadenie v teréne. Modely sú zhotovené v mierke 1:50, niektoré, hlavne kostoly, chaty a rozhľadne sú v mierke 1:25, resp. 1:30. Areál začal vznikať ako myšlienka Juraja Hlatkého v roku 2001. Celý unikátny produkt sa buduje ako súkromná investícia a cieľom je sprevádzkovať kompletný náučno- zábavný areál (voľnočasový) pre všetky vekové kategórie.
Prehliadkou areálu sme opäť postupovali k nášmu hlavnému vytýčenému cieľu – hrad Čachtice. Cesta na samotný hrad je strmá a tak mnohí sme našich tátošov tlačili. Na vrchole sme mali pekné vyhliadky na okolie, hlavne malebnú dedinku Višňové, ktorá bola priamo pod hradom a v diaľke sme uzreli mesto Stará Turá. Čachtický hrad – „tajomný hrad v Karpatoch“ bývalé sídlo krvavej grófky Alžbety Báthoryovej.

Hrad patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov chrániacich západné hranice Uhorska. Vznikol v prvej polovici 13. storočia a v 15. storočí ho rozšírili. Hrad smutne preslávila Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Pre jej sadistické sklony ju nazývali „krvavá grófka“. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna. Na všeobecný nátlak grófku v roku 1611 v Bytči palatín Thurzo odsúdil na doživotné väzenie. Príbeh „krvavej grófky“, ktorá zomrela v roku 1614, bol viackrát knižne a divadelne spracovaný. Počas stavovských povstaní Čachtický hrad v roku 1708 vypálili vojská Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je malebnou zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný kruhový výhľad. Po prehliadke hradu sme sa spustili žlto značkovaným chodníkom na asfaltovú cestu, ktorá ide z Čachtíc do Višňovej. Pohodlným zjazdom sme vstúpili do mesta Čachtice a začali sme hľadať nejakú reštauráciu kde by sme sa naobedovali. Bol však problém, nakoľko všetky boli vo väčšej miere obsadené hosťami , ktorí sa zúčastnili cirkevných sviatkov. Nakoniec sme sa rozdelili a každý si našiel tú svoju krčmičku, v ktorej sa naobedoval. Cestu späť sme mali naplánovanú cez Považany – Potvorice – Hornú Stredu – Piešťany. Trasa je značkovaná ako červený cyklistický chodník. V diaľke sme počuli hrmieť a tak sme sa rýchlo snažili dostať domov, aby sme nezmokli. Celá trasa mala približne 55 km a všetci ju zvládli. Po osobnej hygiene sme vyrazili do ulíc mesta kde sme sa navečerali a pokecali o zážitkoch z prežitého dňa.
Na druhý deň sme mali naplánovanú cyklistickú túru okolo Sĺňavy. Okolo priehrady je vybudovaná dvanásťkilometrová asfaltová trasa po korunke hrádze pre peších aj cyklistov. Opäť nám vyšiel krásny deň a nakoľko trasa bola nenáročná a krátka tak sme ju ešte predĺžili o poznávanie okolitých ostrovov a pekného piešťanského parku.
Odchod domov sme naplánovali na 15,00 hod., aby sme sa v kľude pobalili, naložili bicykle a išli späť do Lučatína. Domov sme dorazili v poriadku, za čo ďakujeme našim vodičom.

Dátum vloženia: 17. 5. 2018 10:05
Dátum poslednej aktualizácie: 17. 5. 2018 10:09
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Ján, Janis, Jaško, Jens, Johan, Jovan, Nino, Sean

Zajtra má meniny Tadeáš, Olívia, Olívius, Prosper, Febrónia, Oliva

Oznámenie o zodpovednej osobe

Prevádzkovateľ spracováva vaše osobné údaje v súlade s nariadením EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane osôb pri spracovaní osobných údajov a zákonom SR č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prevádzkovateľ obec Lučatín (ďalej len prevádzkovateľ) prehlasuje, že poveril externým výkonom zodpovednú osobu na zaistenie ochrany práv dotknutých osôb, čím dáva možnosť transparentne informovať o bezpečnostných incidentoch a zodpovedania akýchkoľvek dotazov a otázok zo strany dotknutej osoby.

kontakt na zodpovednú osobu - email:
zodpovednaosoba1@gmail.com

aplikácia ROZaNA

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:3
DNES:47
TÝŽDEŇ:47
CELKOM:967958

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
hore