Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Lučatín
ObecLučatín

5-7.5.2017 - Pieniny

Plánovaná viacdňová turistika a cykloturistika sa uskutočnila za účasti 11 turistov KST Lučatín. Začali sme 5. mája v popoludňajších hodinách, kedy sme vyrazili z Lučatína aj s nákladom 11 bicyklov s cieľom Pieninský národný park - Červený Kláštor, kde sme mali objednané turistické ubytovanie v centre obce Červený Kláštor (465 m) na brehu rieky Dunajca.
Prvý deň po pestrých raňajkách, ktoré pripravovali každé ráno naše turistky, zatiaľ čo chlapi turisti pripravili bicykle, sme vyrazili zo strediska Červený Kláštor cez Haligovce - tu sme si dali krátku prestávku na prezretie Goralského dvora (starodávne stroje, koče, a rôzne pomôcky pre roľníkov), sme pokračovali cez Lesnícke sedlo – opäť sme si dali krátku prestávku a pokochali sa vo vyhliadke krásnej prírody, tiež sme mali možnosť vidieť lúky posiate žltými prvosienkami a pre nás mimoriadne zaujímavými modrými horcami (naši fotografi si prišli na svoje – bolo čo fotiť). Z Lesníckeho sedla sme to pustili dolu kopcom na plné obrátky až sme dorazili do rázovitej obce Lesnice – goralskej obce, pri chutnom obede sme mali možnosť vypočuť si živú goralskú hudbu a veru sa nám ani nechcelo ďalej a čas a vedúca boli neúprosní, tak sme sa vydali krásnym poľským cyklistickým chodníkom do prihraničného kúpeľného mesta Szczawnica susediace so Slovenskom. Kúzlo kúpeľnej architektúry z devätnásteho storočia sme si vychutnali a neobišli sme ani známe nákupné trhy. Späť sme sa vracali s pohodlnou cestou – náučným chodníkom s červeným značkovaním, Prielomom Dunajca dlhom 9 km pričom sme mali možnosť sledovať plte šikovne manévrované pltníkmi v goralských klobúkoch. Cesta prielomom sa mnohokrát zatočila kopírujúc tvar meandrov zaklesnutých medzi strmými skalnatými svahmi. V oblúku jedného meandra sme obdivovali legendami opradené skalné veže Sedem mníchov. Azda najkrajšou prírodnou scenériou sa vyznačuje meander pred vyústením Lesníckeho potoka dominuje mu vysoké štíhle bralo Sokolica (747 m) na poľskej strane. A tak aj s malými patáliami (defek na bicykli) sme sa po 40 kilometrovom putovaní dostali do nášho prechodného ubytovania.
Na druhý deň sme mali naplánovanú cyklistickú túru do susedného Poľska s návštevou hradov Czorsztyn a Niedzica a plavbou loďou po Czorsztynskom jazere. Pre poľských lodníkov nebol žiaden problém preplaviť v samostatnej loďke aj 11 našich bicyklov. Po prehliadke hradov, sme sa vrátili okruhom po 30 kilometrovej túre späť do Červeného kláštora a deň sme zavŕšili návštevou múzea Červený kláštor.
Náš tretí deň sme nechali bicykle odpočívať a vybrali sme sa na pešiu túru opäť na poľskú stranu. O červeni kláštorských striech sa čoskoro presvedčíme z výšky hôr. Preto rýchlo prechádzame cez Pieninskú lávku do poľskej dediny Sromowce Niźne. Na turistickom priechode cítiť uvoľnenú atmosféru pohraničného režimu a voľný pobyt osôb v EÚ. Sledujúc žlté značky mierime k dolnému koncu obce. Neustály výhľad na Tri koruny nás láka k rýchlemu výstupu – žiaľ pri výstupe prišla aj hmla a výhľady na ktoré sme sa tešili neboli, ale zážitky z výstupu máme určite všetci.
Po výstupe a dobrom obede, prišiel čas na balenie. Všetci pomáhali, chlapi naložili bicykle a dievčatá upratovali a nosili batožinu do áut. Ešte posledné pohľady na Tri korunky, ktoré sa teraz na nás usmievajú. Nástup do aut a ideme. Cestou domov sme sa zastavili na kávu v Polomke kde Julo, náš aktivista, vybavil pre nás čerstvý čierny chlieb. Museli sme si však naň trocha počkať, no vôbec nám to nevadilo.
Do Lučatína sme dorazili v poriadku, za čo ďakujeme našim vodičom. Sľúbili sme si, že aj na budúci rok zorganizujeme takúto cykloturistickú akciu, no tentoraz to bude v Piešťanoch.

Dátum vloženia: 16. 5. 2017 10:44
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 6. 2017 9:23
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Ján, Janis, Jaško, Jens, Johan, Jovan, Nino, Sean

Zajtra má meniny Tadeáš, Olívia, Olívius, Prosper, Febrónia, Oliva

Oznámenie o zodpovednej osobe

Prevádzkovateľ spracováva vaše osobné údaje v súlade s nariadením EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane osôb pri spracovaní osobných údajov a zákonom SR č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prevádzkovateľ obec Lučatín (ďalej len prevádzkovateľ) prehlasuje, že poveril externým výkonom zodpovednú osobu na zaistenie ochrany práv dotknutých osôb, čím dáva možnosť transparentne informovať o bezpečnostných incidentoch a zodpovedania akýchkoľvek dotazov a otázok zo strany dotknutej osoby.

kontakt na zodpovednú osobu - email:
zodpovednaosoba1@gmail.com

aplikácia ROZaNA

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:52
TÝŽDEŇ:52
CELKOM:967963

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

30.06.2019 - Vyvieranie - Kraková hoľa - Pusté 2

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
hore