Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Lučatín
ObecLučatín

9.6.2019 - Ľubochnianska dolina

Cyklotrasa Ľubochnianska dolina

Pôvodne sme túto cyklotrasu mali ísť v apríli, ale pre dážď sme ju zrušili. Na druhý pokus sa nám podarilo ju absolvovať. Za slnečného počasia dňa 9. 6. 2019 sa vybralo 16 cyklistov do najdlhšej doliny na Slovensku a zároveň vo Veľkej Fatre – Ľubochnianskej doliny. Meria 25 km. Pár km sme si skrátili. Začali sme v doline od časti Lúčka, kde sme zaparkovali autá s vozíkom a novým stojanom na bicykle. Za mierneho stúpania, po asfaltovej ceste a popri potoku Ľubochnianka si všímame náučné tabule, krmelce, božie muky, horárne aj malé osady, pár chát, detské sanatórium. Prvá horáreň sa volá Salatín, ( tu je odbočka na cyklotrasu do Ružomberka ). My však pokračujeme rovno po asfaltke k ďalšej horárni Raková ( odtiaľto vedie aj zelená turistická značka na Kľak ). Stále rovno sme pokračovali k horárni Blatná. Tu sme sa všetci počkali a potom nás čakal krátky a strmý výstup k jazeru Blatné. Prírodné jazierko sa vytvorilo obrovským skalným zrútením, čím došlo k prehradeniu údolia riečky Blatná.
Tento jav je ojedinelý v jadrových pohoriach Karpát, preto je jazierko prírodnou pamiatkou. Rozloha jazierka kolíše medzi 0,01 - 1,12 ha s maximálnou hĺbkou 110 cm. Nad jazerom vystupujú vápence, ktoré vytvárajú zaujímavé skalné útvary. Dno jazera je pokryté močiarnou vegetáciou. V súčasnosti sa jazierko pomaly zanáša a zarastá, takže mu hrozí zánik. Po pravej strane jazera, medzi pŕhľavou a lopúchmi sme pešo išli k vodopádu Blatné. Nachádza sa na ľavom bezmennom prítoku ľavého bezmenného prítoku potoka Blatná v nadmorskej výške 837m. Výška vodopádu je 5,85m a šírka toku nad vodopádom je 3m. Horninové podložie tvorí vápenec. Je to deštrukčný, subsekventný typ vodopádu. Po krátkej pauze sme sa vrátili dole do doliny a pokračovali ďalej po asfaltke. Videli sme ďalšiu horáreň Rakytov. Zastavili sme sa pri Vyšnom tajchu. Tajch má nádhernú zeleno-modrú farbu, slniečko svieti, na oblohe je iba zopár mráčikov, úplne ideálne počasie na bicyklovanie. Tajch slúži ako protipožiarna vodná nádrž. Tabuľa upozorňuje, že v tajchu je zakázané sa kúpať. Sadáme ešte na bicykle a pokračujeme od tajchu vyššie. Prichádzame na jeho vyšný okraj. Potom sa cestička postupne zužuje. V tejto časti je cesta nová, úplne hladká – asi bola vybudovaná priamo s tajchom. Zakrátko prichádzame na Močidlo – náš konečný cieľ. Z Močidla vedie žltá značka na chatu pod Borišovom. Tu sme sa naobedovali a takmer bez šliapania, zjazdom dole po asfaltke tou istou cestou sme sa vrátili k autám, kde sme cyklotrasu aj ukončili.

Dátum vloženia: 12. 6. 2019 14:30
Dátum poslednej aktualizácie: 19. 8. 2019 14:33
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Alojz, Elvis, Lejla

Zajtra má meniny Paulína, Achác, Eberhard, Paulín, Paula, Rozvita, Zaira

Oznámenie o zodpovednej osobe

Prevádzkovateľ spracováva vaše osobné údaje v súlade s nariadením EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane osôb pri spracovaní osobných údajov a zákonom SR č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prevádzkovateľ obec Lučatín (ďalej len prevádzkovateľ) prehlasuje, že poveril externým výkonom zodpovednú osobu na zaistenie ochrany práv dotknutých osôb, čím dáva možnosť transparentne informovať o bezpečnostných incidentoch a zodpovedania akýchkoľvek dotazov a otázok zo strany dotknutej osoby.

kontakt na zodpovednú osobu - email:
zodpovednaosoba1@gmail.com

aplikácia ROZaNA

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:229
TÝŽDEŇ:1159
CELKOM:967111

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
hore