Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Lučatín
ObecLučatín

21.5.2017- Kordíky - Harmanecká jaskyňa - Harmanec

Kordíky – Harmanecká jaskyňa - Harmanec
Náš KST Lučatín naplánoval na 21.5.2017 akciu do Harmaneckej jaskyne, ktorá je častým cieľom vychádzok rodín s deťmi z okolia Banskej Bystrice, no my sme rozhodli preskúmať a prejsť širšie okolie Kremnického pohoria.  Turistická akcia začala v obci Kordíky a skončila až v obci Harmanec. Obec Harmanec je známa predovšetkým svojou jaskyňou. K nej sa viaže jedna kuriozita - jedná sa o najťažšie prístupnú jaskyňu na Slovensku. Ku vchodu totiž prídete po hodine chôdze po 1420 metrov dlhom náučnom chodníku a musíte prekonať výškový rozdiel 260 metrov. My sme sa však vyhli tomuto stúpaniu, nakoľko sme si vybrali cestu z opačnej strany – z Kordík.
Na Kordíky sme sa vyviezli autobusom o 8,00 hod – spolu 6 turistov z toho 4 členovia KST Lučatín. Naša teta Elenka hneď na úvod, nás požiadala, aby sme vykonali návštevu u jej priateľky Marienky s manželom Stankom Tomášom, ktorí žijú na Kordíkoch vo veľmi peknej chalúpke. Naša turistická značka, nás viedla okolo, tak sme neodmietli. A veru, mali sme čo pozerať. Nádherne upravená záhrada, práve rozkvitnutá skalka, skleník plný priesad paradajok. Ujo Stanko nás ponúkol špecialitou tety Marienky – brezovým vínom. Vraj lieči kĺby, no asi áno, lebo ujo behal ako mladík, hoci je už päť rokov sedemdesiatnik. Po krátkej prestávke sme vyrazili modrou značkou smerom na Ištvánku po štrkovej lesnej ceste. Tu sa chodník rozdeľuje - buď ďalej po modrej smerom na Vápenicu, alebo po žltej sa môžeme dostať na hrebeň Kremnického pohoria a tam na chodník s názvom - Cesta hrdinov SNP. Tu sme odbočili zo štrkovej cesty na dobre značený chodník, ktorý sa tiahne zväčša listnatým lesom a výškové rozdiely po vyšplhaní sa na Kotolnicu nie sú v podstate žiadne. Skalná vyhliadka Kotolnica sa nachádza na obcou Dolný Harmanec. Výhľady z nej sú úchvatné. Vidieť známe kopce na okolí - Japeň, Kelnerová, Krížna, Panský diel, Hrádok, bývalú stanicu lanovky nad Tureckou,.... Proste - široké okolie. No my sme toho nevideli veľa, nakoľko zadné kopce boli v oblakoch. Z Kotolnice nás čakalo prudké klesanie, skalnatým chodníkom plným lístia. Miestami sa nám aj šmýkalo, museli sme si dávať veľký pozor, aby sme nespadli. Čakal nás vstup do jaskyne o 11,30 hod tak sme museli pridať do kroku, aby sme ho stihli. Našťastie, sme dorazili včas, kúpili lístky a utekali na vyhliadku.
Harmanecká jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 m na severnom svahu vrchu Kotolnica. Celková dĺžka jaskyne je 3123 m, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou 1020 m. Teplota vzduchu v jaskyni sa pohybuje od 5,8°C do 6,4°C. Jaskyňa má puklinovo-rútivý charakter. Pukliny sa rozširovali činnosťou vody a neskôr sa pretvorili rúcaním a odrobovaním skál, hlavne na križovatkách a tak vynikli rozsiahlejšie siene a dómy. Nadložie jaskyne je tvorené z čistého vápenca a práve vďaka nemu prirástol Harmaneckej jaskyni názov Biela jaskyňa. V jaskyni sme prekonali 1400 schodov, raz sme boli hore, raz dole. Nachádza sa tu zlatá rybka, ktorá Vám splní Vaše tajné želanie. Prehliadka trvala necelú hodinu.
Navštívili sme aj obchodík so suvenírmi, kúpili magnetky a urobili si spoločné fotografie. Zjedli sme svoje zásoby a pomaličky, lebo sme mali dosť času na autobus, sme kráčali smerom k reštaurácii Čierna ovca na parkovisku Harmanec. jaskyne. Nakoľko sme mali dosť času, rozhodli sme sa, že si pozrieme ešte Vodný žľab Rakytovo a Malú vodnú elektráreň. Nechcelo sa nám vracať späť do reštaurácie Čierna ovca, tak sme išli smerom do Dolného Harmanca s nádejou, že tu bude nejaká reštaurácia kde si dáme polievku alebo kávičku. V Dolnom Harmanci bola miestna krčma zatvorená tak sme pokračovali až do Harmanca. Tu sme však odmietli ísť ďalej, lebo sa blížil čas príchodu autobusu a v pizzerii, kde sme mali pôvodne namierené, by sme aj tak nestihli dojesť pizzu. Zostali sme oproti obytnému domu na konci Harmanca a dojedli posledné domáce zásoby. Po asi dvadsiatich minútach dorazil autobus nastúpili sme a doviezli sme sa až do Banskej Bystrice. Tu sme prestúpili do osobného auta a záver túry sme zaklincovali zmrzlinou v Slovenskej Ľupči. Môžu ľutovať tí, ktorých od túry odhovorila zlá predpoveď počasia. Až na vietor, bolo príjemne.

Dátum vloženia: 25. 5. 2017 15:40
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 6. 2017 9:22
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Urban, Vselovod, Vševlad, Vanesa

Zajtra má meniny Dušan

Oznámenie o zodpovednej osobe

Prevádzkovateľ spracováva vaše osobné údaje v súlade s nariadením EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane osôb pri spracovaní osobných údajov a zákonom SR č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prevádzkovateľ obec Lučatín (ďalej len prevádzkovateľ) prehlasuje, že poveril externým výkonom zodpovednú osobu na zaistenie ochrany práv dotknutých osôb, čím dáva možnosť transparentne informovať o bezpečnostných incidentoch a zodpovedania akýchkoľvek dotazov a otázok zo strany dotknutej osoby.

kontakt na zodpovednú osobu - email:
zodpovednaosoba1@gmail.com

aplikácia ROZaNA

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:4
DNES:426
TÝŽDEŇ:3444
CELKOM:957930

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
hore