Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Lučatín
ObecLučatín

Obšívanka 19.6.2016

Obšívanka 19.6.2016
V okolí Terchovej, v kraji Juraja Jánošíka
V kraji Juraja Jánošíka, v pohorí Malej Fatry, v okolí Terchovej, usporiadal náš turistický oddiel túru v nedeľu 19. júna 2016. Pod tamojším monumentálnym pamätníkom tohto slávneho rodáka sa stretlo našich 13 turistov. Socha ľudového hrdinu a zbojníka Juraja Jánošíka meria sedem a pol metra a je vyrobená z oceľového plechu. Tu sme sa rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina si pozrela prírodné zákutia v doline Vrátna. Druhá skupina sa vydala za hlavným cieľom - dolina Obšívanka. Od pamätníka sme prešli pár ulíc v Terchovej, až sme sa dostali k Oravcovému rázcestiu. Od rázcestia sme išli lúkou s výhľadmi na Terchovú i novú rozhľadňu nad dedinou. Z druhej strany sa nám začali ukazovať skalné úkazy Tiesňav a Obšívanky. Asi za pol hodiny sme sa dostali pod prvé skalné veže a ihly - k ústiu doliny Obšívanka. Podmanivá skalnatá dolina ukázala svoje čaro. Najskôr popri potoku, potom sme už stúpali iba vyššie a vyššie. Prišli sme k prvým vyhliadkam na špicaté skalné veže. Dostali sme sa pomocou oceľových lán a stupačiek ešte ku krajším výhľadom. Niekedy cez les, niekedy popod skalné bralá, niekedy ponad priepasť (tu sme museli použiť obidve ruky). Keď sme už čakali vrchol, zrazu dole a znovu cez les hore. Až sme sa dostali k rázcestiu Malé Nocľahy. Po prudkom stúpaní nás čakalo prudké klesanie. Po krátkom oddychu sme sa vybrali cez skalné bralá po kovovom rebríku dole, popri ďalších vežiach k vyhliadkam z druhej strany. Otvoril sa nám krásny výhľad na Vrátnu dolinu a okolité kopce. Pozreli sme si najznámejšie skalné útvary Mních, Ťavu, Krokodíla, Jánošíkovú posteľ, Päť furmanov či Organy. Objavili sme jaskyňu v skalách, kde by sa dalo v prípade zlého počasia aj prespať. Ďalej sme išli stále prudko dole, cez horu a pomedzi skaly, s výhľadmi na Veľký Rozsutec, Skalné okno a nové skalné ihly. Zbojníckym chodníkom, popod mohutné bralá s očarujúcimi výhľadmi na dolinu Vrátna, sme klesali nižšie a nižšie. Posledné reťaze a skalné schodíky nás doviedli na dno Vrátnej doliny - k Tiesňavám. Prešli sme kaňonom Tiesňav, popri potoku Varínka s viacerými kaskádami a vodopádmi. Po asfaltovej ceste sme sa dostali do Terchovej. Rozhodli sme sa pozrieť si ďalšiu zaujímavosť v Kostole sv. Cyrila a Metoda - celodrevený pohyblivý betlehem. Betlehem je rozdelený na dve časti. Prvá predstavuje starú Terchovú s ľudovými remeslami a charakteristickým koloritom, druhá časť zobrazuje novozákonné biblické príbehy. Po krátkom pokochaní tohto diela sme sa vrátili pod sochu Juraja Jánošíka, konca našej túry.

Dátum vloženia: 24. 6. 2016 14:28
Dátum poslednej aktualizácie: 6. 10. 2016 9:07
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Kazimír, Gerazim, Romeo, Jadrana, Kazimíra

Zajtra má meniny Fridrich, Lucius, Teofil, Friderika, Teofila

Oznámenie o zodpovednej osobe

Prevádzkovateľ spracováva vaše osobné údaje v súlade s nariadením EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane osôb pri spracovaní osobných údajov a zákonom SR č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prevádzkovateľ obec Lučatín (ďalej len prevádzkovateľ) prehlasuje, že poveril externým výkonom zodpovednú osobu na zaistenie ochrany práv dotknutých osôb, čím dáva možnosť transparentne informovať o bezpečnostných incidentoch a zodpovedania akýchkoľvek dotazov a otázok zo strany dotknutej osoby.

kontakt na zodpovednú osobu - email:
zodpovednaosoba1@gmail.com

aplikácia ROZaNA

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:2
DNES:109
TÝŽDEŇ:109
CELKOM:937904

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

05- urbanistický návrh zástavby

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
hore