Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Lučatín
ObecLučatín

Jánošíkové diery 1.5.2016

Jánošíkove diery - Malá Fatra, 1.5.2016
Do pohoria Malej Fatry sa náš turistický oddiel vybral v nedeľu 1. mája. Za krásneho slnečného počasia 27 turistov navštívilo jeho severnú časť.
Túru sme začali v Terchovej - Biely Potok. Od parkoviska pred hotelom Diery sme sa vybrali popri potoku do Dierového kaňonu, s prekrásnymi vodopádmi a rebríkmi. Po nových drevených lávkach, neskôr kovových mostíkoch sme vstúpili do tmavej rokliny Dolné diery. Prešli sme úzkym kaňonom, v ktorom potok vytvára pereje. Dostali sme sa k prvému rázcestiu - Ostrvné. Tu sme odbočili doľava a vošli do Nových dier. Novými sú nazvané preto, že boli sprístupnené ako posledné. Po kovových rebríkoch, miestami s veľmi úzkymi prechodmi popri skalách, sa dostávame vyššie a vyššie. Prekonali sme prvé vodopády. Vystúpili sme do lesa. Z vyhliadok zabezpečených zábradlím sledujeme mohutné vápencové bralá obrastené borovicami. Napokon sme sa dostali k rázcestiu Podžiar. Urobili sme spoločné foto a pokračovali ďalej po potoku do ďalšej tiesňavy - Horné diery. Pomocou rebríkov, reťazí a lávok sme prekonali sústavu deviatich vodopádov. Tento krát sme museli použiť aj reťaze. Bolo veľa vody a skaly mokré. Prišli sme k ďalšiemu rázcestiu - Pod Pálenicou. Za malú chvíľu popri potoku sme sa dostali k rázcestiu – Pod Tesnou Rizňou. Tu sme odbočili doprava do kaňonu Tesná Rizňa vytvorenou činnosťou Hlbokého potoka (ľavostranný prítok Dierového potoka). Prekonali sme ďalšie rebríky a reťaze, až sme vyšli do sedla Pod Tanečnicou. Tu sa nám otvorili výhľady na Veľký a Malý Rozsutec.
Občerstvili sme sa a začali zostupovať po novej zelenej značke, tento krát blatistým chodníkom k rázcestiu Pod Pálenicou. Vystúpili sme pod Poludňové skaly a vzápätí zišli do sedla Vrchpodžiar. Otvorili sa nám výhľady na hrebene Malej Fatry. Po krátkej pauze sme zišli k rázcestiu Podžiar a odbočili do poslednej tiesňavy - Dolné diery. Prekonali sme posledné železné lávky a mostíky. Od rázcestia Ostrvné pre nás už známou trasou popri potoku, sme zostúpili k hotelu Diery, našej poslednej zastávky.

Dátum vloženia: 6. 5. 2016 14:07
Dátum poslednej aktualizácie: 30. 9. 2016 13:27
Autor: Správce Webu

Obec

Sviatok

Meniny má Eleonóra

Zajtra má meniny Etela

Oznámenie o zodpovednej osobe

Prevádzkovateľ spracováva vaše osobné údaje v súlade s nariadením EP a Rady EÚ č. 2016/679 o ochrane osôb pri spracovaní osobných údajov a zákonom SR č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Prevádzkovateľ obec Lučatín (ďalej len prevádzkovateľ) prehlasuje, že poveril externým výkonom zodpovednú osobu na zaistenie ochrany práv dotknutých osôb, čím dáva možnosť transparentne informovať o bezpečnostných incidentoch a zodpovedania akýchkoľvek dotazov a otázok zo strany dotknutej osoby.

kontakt na zodpovednú osobu - email:
zodpovednaosoba1@gmail.com

aplikácia ROZaNA

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:145
TÝŽDEŇ:704
CELKOM:936164

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
hore