Obsah
Ľubietová - Vysoká 2.10.2016
Trasa Ľubietová, časť Starý Majer – Lósy – Vysoká (skala) a späť
Dňa 2. októbra 2016 za pomerne pekného počasia sme sa vybrali šiesti turisti na nenáročnú turistickú prechádzku na Vysokú v Ľubietovej. V miestnej časti Starý Majer, sme zaparkovali autá. Vybrali sme sa poľnou cestou a kochali sme sa výhľadmi z časti Losy (762 m) na okolité hory. Na lúke sa pásli kravy, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tunajšieho horského kraja. Kráčali sme pohodlnou cestičkou a naše zraky smerovali priamo na kopec Vysoká (skala), ktorej skalnatý vrchol pripomína zrúcaninu hradu. Za našimi chrbtami sa vypínal Ľubietovský Vepor (1277 m) stred Slovenska.
Slniečko nám občas vykuklo pomedzi prevaľujúce sa mraky veštiace prichádzajúci dážď. Stúpali sme strmým kopčekom, z ktorého sme prešli na lúku pod Vysokou. Pozreli sme si výhľady na okolité hory . Na strome bola označená zelená značka znázorňujúca vyhliadkový bod, ktorá nás zaviedla až na vrchol Vysokej (skaly) . Stúpali sme strmo hore pomedzi skaly, ktoré boli ozdobené zeleným machom a jesennou kvetenou. Vyliezli sme na vrchol Vysokej (skaly), v dávnych časoch nemeckých baníkov zvanej Hohenstein, čiže Vysoká skala (995m). Vrch Vysoká (skala) v časoch tureckých nájazdov na stredoslovenské banské mestá plnil strážnu úlohu. Bola tu vybudovaná strážna veža (vartovka) so signálnym ohňom. Kochali sme sa krásnym kruhovým výhľadom na magický Borišov, hôľnu Ploskú, skalnú hradbu Čierneho kameňa, hrebeň Nízkych Tatier, Vepor, divokú Poľanu, bájne Sitno, Kremnické vrchy, Ľubietovú, Strelníky (Šajbu), Povrazník s množstvom zachovalých senníkov.
Naspäť sme išli tou istou trasou roztrúsení po lúkach a krajoch lesa zbierajúc dary jesennej prírody – hríby a veru bolo ich hojne, museli sme použiť aj bundy, lebo na takúto nádielku sme neboli pripravení.
Cestou domov ľubietovskou dolinou, sme sa zastavili v miestnej časti obce Podlipa, kde sa nachádzali historicky najvýznamnejšie ložiská medenej rudy. Dnes je tam značné množstvo haldového materiálu, ktorý je svedkom stáročnej ťažby v tejto lokalite. Nachádza sa tu náučný banský chodník zameraný na históriu oblasti. Dolinu Zelenej vody sme si pozreli len tak letmo, ale určite si tento unikát, s náučnými tabulami a štôlňami zaradíme do nášho turistického plánu pre budúce obdobie.
Posledná aktualizácia: 4. 10. 2016 13:26